Sosy i dressingi

Dżem bazyliowo-pomidorowy

Dziś zrobimy razem przepyszny dżem pomidorowo-bazyliowy.

Dżem bazyliowo-pomidorowy

Print Recipe
Cooking Time: 45 min

Ingredients

  • dużo bazyli
  • duże pomidory 3 szt.
  • cukier 150g
  • sól 3 szczypty
  • pieprz 4 szczypty
  • sok z połowy pomarańczy
  • woda 200ml

Instructions

1

Zaczynamy od pozbycia się skórek z pomidorów. W tym celu nacinamy skórkę pomidorów od szypułki dookoła jego obwodu. Wystarczy zrobić to w dwóch miejscach tak by nacięcia krzyżowały się. Następnie wkładamy je na 10-15 sekund do gotującej się wody. Po wyjęciu skórka powinna praktycznie odejść sama.

2

Z obranych już pomidorów wycinamy szypułki i kroimy je drobną kostkę. Całość przekładamy do średniego rozmiaru rondelka (soki i pestki z pomidorów też, tam kryje się wiele umami).

3

Na niewielkim ogniu smażymy pomidory dopóki całkowicie się nie rozpadną, po czym dodajemy wszystkie składniki za wyjątkiem bazylii i wody.

4

Gdy składniki się wymieszają dolewamy wody i czekamy aż nie zredukuje się ona o mniej więcej połowę. Wtedy przyjdzie czas na dodanie bazylii. Jej smak idealnie współgra z pomidorami także proponuje dodać listki nawet z połowy krzaczka.

5

W tym momencie częste mieszanie jest bardzo ważne, gdyż im gęstsza staje się nasza mikstura, tym łatwiej może się przypalić, zatem ostrożnie.

6

Gdy nasz dżem stanie się gęsty niemal jak galaretka możemy odetchnąć z ulgą.

7

Po ostygnięciu będziemy mieli dużą porcję pełnego piątego smaku, przepysznego dżemu pomidorowo-bazyliowego! Smacznego!

Notes

Przyprawy proponuję dodawać stopniowo abyśmy mogli kontrolować na bieżąco smak naszego dżemu i maksymalnie dopasować go do naszego gustu. Osobiście uwielbiam go na słodko, także miejcie to na uwadze 😉

Newsletter

No Comments

Leave a Reply