Artykuły

Japońskie Chinatown w Yokohamie

W Japonii znajdują się trzy chińskie dzielnice, tzw. Chinatown, w Yokohamie, Nagasaki oraz Kobe. To w Yokohamie jest największym Chinatown w całej Azji.

Początki Yokohama Chūkagai (横浜中華街), jak po japońsku określa się Chinatown w Yokohamie, sięga!IMGP2066ją XIX wieku. Kiedy otwarto port w tym mieście, masowo zaczęli przybywać tutaj obywatele innych krajów, w tym także Chin. Ci ostatni zbudowali szkołę, postawili swoje sklepiki i tak dali początek dzisiejszemu Chinatown. Obecnie na jego terenie nie mieszka już zbyt wiele osób, a dzielnica ma głównie charakter usługowo-rekreacyjny.

Na 2500 metrów kwadratowych mieszczą się setki sklepów i restauracji, a także punkty wróżbiarskie, sklepiki z chińskimi lekami i ziołami oraz małe zakłady grawerskie. Chinatown stanowi popularną atrakcję turystyczną również wśród Japończyków, którzy przyjeżdżają tutaj głównie na zakupy i aby spróbować chińskiej kuchni. A jest w czym wybierać. Rozmaite bao, czyli buły z nadzieniem słodkim (najczęściej w formie głowy świnki lub pandy), mięsnym lub warzywnym, ramen, bubble tea czy jadalne kasztany. Stoiska i knajpki są niemal jedno przy drugim, przed niektórymi restauracjami stoją także naganiacze zachęcający do zjedzenia posiłku właśnie w tym miejscu. Nie warto się opierać, ponieważ wiele smacznych rzeczy może nam przejść koła nosa. Warto próbować, ponieważ chińska kuchnia różni się od tej japońskiej, a w Chinatown mamy okazję skosztować potraw z różnych zakątków Chin.

!IMGP3044

Na terenie Chinatown znajdują się również dwie świątynie oraz kilka ozdobnych bram (paifang) – jest ich 10, w tym 4 bramy główne oraz 6 mniejszych znajdujących się w bocznych uliczkach. Wszystkie sa kolorowe i bogato zdobione, podobnie jak i świątynie. Świątynia Mazu Miao została otwarta całkiem niedawno, bo w 2006 roku. Mazu (妈祖) jest bardzo popularnym chińskim bóstwem i w świątyni znajduje się wiele jej wizerunków. Otacza opieką ludzi związanych z morzem, modlą się do niej również kobiety oczekujące dzieci, aby urodził się im syn. W tej !IMGP2112świątyni organizowane są bezpłatne zajęcia Tai Chi.

Druga świątynia poświęcona jest bóstwu Kwan Tai. Był to zasłużony generał walczący dla chińskiej armii w starożytnych Chinach. Jest symbolem lojalności i uczciwości. Początek świątyni dał drewniany budynek, który postawiono w 1862 roku, ale obecny budynek pochodzi z 1990 roku. Co ciekawe, wszystkie elementy świątyni przywieziono z Chin lub zostały wykonane na miejscu przez chińskich rzemieślników.

Chinatown nie może się obyć bez pand. Te zwierzęta występują tam w najróżniejszej postaci – od maskotek po ciastka, a przedmiotów z ich wizerunkiem jest bez liku. Można kupić parasolki z pandami, koszulki, notesy i inne artykuły papiernicze, a nawet Hello Kitty przebraną za pandę. Niedaleko jednej ze świątyń znajduje się nawet sklep, w którym wszystkie towary są „pandowe”.

!IMGP2088

W Chinatown niektóre ulice bezpośrednio nawiązują do Chin, np. ulica Shanghai czy Suzhou. Mieści się tutaj również stylizowany posterunek policji oraz centrum informacyjne Chinatown 80. Warto również zajrzeć do Yokohama Daisekai, gdzie mieści się salon masażu, market, sklep z pamiątkami i inne atrakcje. Chinatown jest gwarne, kolorowe i pełne ludzi. Warto tam wpaść na dłużej.

Newsletter

No Comments

Leave a Reply