Artykuły

JR Pass.

Wiadomo nie od dziś, że Japonia nie jest tanim krajem dla przeciętnego turysty. Jednym ze sposobów, aby obniżyć koszty podróżowania po Kraju kwitnącej Wiśni, jest Japan Rail Pass (JR Pass).

Jest to specjalny bilet umożliwiający wielokrotne korzystanie z prawie wszystkich środków transportu japońskiej grupy JR (pociągów, autobusów i promów) – wyłączone są np. najszybsze shinkanseny zwane Nozomi i Mizuho.

A gdzie można zaopatrzyć się w JR Pass? W Polsce, jak na razie, działa jedno biuro podróży w Szczecinie, które oferuje załatwienie biletu. Natomiast w Internecie działa mnóstwo zagranicznych biur, w których JR Pass można zamówić online. Najistotniejsze jest to, że bilet ten trzeba kupić zanim postawimy stopę na japońskiej ziemi. JR Pass może być używany jedynie przez obcokrajowców, którzy z założenia są turystami przyjeżdżającymi do Japonii na krótki okres czasu. Bilety te wydawane są na okres jednego, dwóch lub trzech tygodni i od tego zależy cena. Różni się ona również w zależności od tego, czy decydujemy się korzystać w pierwszej (Green Car) czy drugiej klasy (Ordinary Car) w pociągach. Obecnie opłaty kształtują się następująco:

Po złożeniu zamówienia otrzymujmy pocztą voucher oraz ulotkę informacyjną zawierającą między innymi plan połączeń Kolei Japońskich. Voucher należy wymienić na bilet w przeciągu trzech miesięcy od daty jego wystawienia. Można to zrobić między innymi w specjalnym punkcie na lotnisku Narita w Tokio. Bilet jest imienny i ważny od daty podanej przy wymianie vouchera, która nie może być późniejsza niż miesiąc liczony od dnia, w którym dokonujemy wymiany.

Bilet wygląda jak mała okładka. W środku widnieje wiele japońskich stempli oraz data ważności biletu. Ciekawostką jest, że rok podawany jest w erach japońskich systemu kalendarzowego zwanego nengō (年号), w którym lata liczone są w odniesieniu do rządów danego cesarza. Dlatego mimo, że JR Pass przedstawiony na zdjęciu był wydany w 2008 roku, wpisany mamy rok 20 (ery Heisei).

JR Pass trzeba pokazać za każdym razem, gdy kupujemy bilety w kasach, np. na shinkansen. Wtedy na naszym bilecie na pociąg zamiast ceny widnieją krzyżyki – nie płacimy ani za bilet, ani za rezerwację miejsca. Warto zaznaczyć, że pociągi JR jeżdżą także w granicach miast, dzięki czemu szybko, na czas i za darmo z JR Pass można się poruszać po Tokio, Kioto, Osace i innych miejscach. JR Pass nie tylko zmniejsza koszty przejazdów, ale także ułatwia poruszanie się. Wystarczy go pokazać przy bramkach na stacjach i można spokojnie przejść, co czasami pozwala omijać kolejki.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie JR.

 

Newsletter

No Comments

Leave a Reply