Ciekawostki

Kimono

Kimono (着物), czyli tradycyjny japoński strój, od zawsze kojarzy się z Japonią i również dziś zdarzają się osoby, które sądzą, iż Japończycy noszą kimono na co dzień. Dawniej słowem kimono, w dosłownym znaczeniu „rzecz do noszenia”, określano każdą odzież. Później zaczęło odnosić się jedynie do tradycyjnego japońskiego stroju, aby odróżnić go od innych ubrań, także w stylu zachodnim.

Krój kimona układa się w kształt litery T. Rękawy są szerokie, a poły kimona należy zakładać tak, aby lewa była na wierzchu – odwrotnie ubiera się zmarłe osoby. Kimono przewiązuje się pasem obi. Tak opisać można podstawowa formę kimona. Istnieje jednak wiele odmian związanych między innymi z wiekiem czy okazją, na jaką wkłada się kimono, a męskie kimona są zwykle bardziej stonowane niż te dla kobiet.

Przykładowo kimona z bardzo długimi rękawami (furisode) noszą wyłącznie młode niezamężne dziewczyny. Kimona te są często bardzo kolorowe i z wieloma fantazyjnymi motywami. Z kolei bardzo formalne czarne kimono (kurotomesode) przeznaczone są dla mężatek i zwykle zakładane na oficjalne okazje, jak np. ślub. Dodatkami do kimona są tradycyjne obuwie (zōri ), skarpetki (tabi), a także torebki wykonane z tradycyjnych materiałów (kinchaku).

Newsletter

No Comments

Leave a Reply