Podróże

Kioto za friko

Kioto to oprócz Tokio najczyściej odwiedzane japońskie miasto. Pisaliśmy już o naszych propozycjach, jak spędzić czas w Tokio całkowicie za darmo – podobnie i w Kioto jest wiele atrakcji, za które nie zapłacimy ani jednego jena.

1. Pałac Cesarski ( Kyōto-gosho 京都御所)

!IMGP7387

Tak jak w Tokio, w Kioto również zwiedzać można Pałac Cesarski i również należy wcześniej zaopatrzyć się w wejściówkę wydawaną przez Kunaicho (宮内庁), czyli Agencję Dworu Cesarskiego. Należy wypełnić specjalny druk (obecnie dostępna jest także opcja online), a następnie stawić się w określonym miejscu i czasie z otrzymanym pozwoleniem i paszportem. Tereny pałacu pozwalają odetchnąć, można tu pospacerować, a także odwiedzić pałacowy ogród, czyli Sentō-gosho (仙洞御所 ).

2. Nishiki Market (Nishiki Ichiba 錦市場)

!IMGP0154

To jeden z wielu zadaszonych targów, właściwie uliczek, na które natrafić można nie tylko w Kioto, ale i w całej Japonii. Nishiki Market, nazywany kuchnią Kioto, to ponad sto sklepów i sklepików z produktami spożywczymi. Sushi, owoce morza, sezonowe warzywa i owoce to tylko część sprzedawanego tu asortymentu. Wiele sklepów proponuje klientom darmowe próbki, jest to więc okazja, aby spróbować najrozmaitszych smaków Japonii. Nishiki Market ma kilkusetletnią historię, a niektóre sklepy prowadzone są od pokoleń przez te same rodziny.

3. Gion (祇園)

 !IMGP7440

To osławiona dzielnica gejsz, pełna herbaciarni, sklepików i starej zabudowy. Szczególnie pięknie Gion prezentuje się o zachodzie słońca i po zmroku, kiedy wiele budynków jest podświetlonych. Jeśli będziemy mieć szczęście, może uda  nam się dojrzeć gejszę lub maiko, pretendentkę do bycia gejszą. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie wszystkie są prawdziwe – w okolicy działa wiele firm, które za opłatą przemienią nas w „najprawdziwszą” gejszę/maiko, np. Aya Maiko Experience.

4. Świątynie

!IMGP9014

Wiele bardzo znanych świątyń, jak Złoty czy Srebrny Pawilon, jest płatnych. Mimo to znaleźć można piękne i ciekawe miejsca, które zwiedzać można za darmo. Przykładem może być Świątynia Heian (平安神宮) oraz Fushimi Inari (伏見稲荷大社). Obie świątynie prezentują się przepięknie i stanowią wizytówkę Kioto. Pierwsza powstała pod koniec XIX wieku z okazji upamiętnienia Kioto jako stolicy Japonii – Heian to dawna nazwa Kioto. Z kolei Fushimi Inari poświęcona jest bóstwu ryżu Inari, a jej znakiem charakterystycznym jest korytarz stworzony z setek czerwonych bram. Mówiąc o świątyniach nie można również zapomnieć o festiwalach, w tym o jednym z najważniejszych, którym jest Gion Matsuri.

5. Arashiyama (嵐山)

!IMGP7507

Arashiyama to przepiękna część Kioto, gdzie można odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta. Jedną z głównych atrakcji jest bambusowy gaj. Po obu stronach ścieżki liczącej około sto metrów pięknie pną się bambusy. Arashiyama jest bardzo urokliwa – pełno tu malutkich sklepików i restauracji. To bardzo popularne miejsce w czasie kwitnienia wiśni oraz jesienią, gdy liście mienią się wieloma kolorami.

To tylko kilka naszych propozycji – w Kioto znaleźć można i inne interesujące miejsca, jak np. Muzeum Tradycyjnych Rzemiosł czy futurystyczny dworzec główny. Warto zapoznać się również ze stroną Kyoto Free Guide, gdzie wolontariusze służą radami dla odwiedzających Kioto.

Newsletter

No Comments

Leave a Reply