Ciekawostki

Maneki neko

Maneki neko (招き猫) są nieodłączną częścią japońskiego krajobrazu – machają swoimi łapkami w sklepach, restauracjach, punktach obsługi klienta etc. Bardzo często stanowią także pamiatkę z podróży do Japonii. Maneki neko mają być wcieleniem bogini miłosierdzia Kannon.

Dosłownie to „kot zapraszający” (neko oznacza w języku japońskim kota, a słowo maneki wywodzi się od czasownika maneku – „zapraszać”) ma wabić klientów oraz generalnie przynosić szczęście w interesach i w życiu. Dlatego właśnie macha łapką, aby zaprosić klienta do środka. Najczęściej maneki neko ma podniesioną prawą łapkę (gest ten oznacza pieniądze), ale zdarzają się koty z uniesioną łapką lewą (co z kolei oznacza przywoływanie szczęścia). Spotkać można również maneki neko z uniesionymi dwiema łapkami – jest to jednak oznaka przesady, więc takie wizerunki są rzadkością.

Swoim wyglądem najbardziej przypominają japońską rasę bobtail,  czyli kazoku neko (家族猫) . Mogą być białe, czarne, zielone, złote, różowe, niebieskie, a nawet trójkolorowe – te przynoszą ponoć najwięcej szczęścia. Każdy kolor wskazuje na inną cechę, przykładowo różowy maneki neko ma przynosić szczęście w miłości, a złoty oznacza bogactwo. Maneki neko mają też charakterystyczne atrybuty – czerwoną obróżkę z dzwoneczkiem, plakietkę z napisem (szczęście, pieniądze etc.) oraz czasami koban, czyli monetę z epoki Edo (1603-1868).

Maneki neko zaczęły pojawiać się w Japonii właśnie na początku epoki Edo. Na dworze cesarskim zaczęto hodować wtedy koty rasy japoński bobtail. Jednak popularność wizerunków kotów przynoszących szczęście oraz ich kult rozwinął się w epoce Meiji (1868-1912) i trwa do dziś. W Tokio istnieje nawet świątynia poświęcona maneki neko – Gōtoku-ji. To miejsce, do którego przychodzą kociarze modlić się między innymi o zdrowie dla swoich pupili. Raz do roku w Seto odbywa się Maneki Neko Matsuri. W mieście ma również swoją siedzibę muzeum poświęcone maneki neko.

Newsletter

2 komentarze

 • Reply
  Haro Kiti
  12/11/2013 at 13:22

  A jest jakis „typowy”, tardycyjny Maneki Neko? Chce takowego kupic, ale nie wiem ktory przynosi „najwiecej szczescia” – widzialam takie nawet z papier mache, ale nie wiem ile maja wspolnego z japonska tardycja;)

  • Reply
   Magdalena Słowik
   14/11/2013 at 11:28

   Ponoć najwięcej szczęśćia przynoszą trójkolorowe – białe z czarnymi i rudo-brązowymi plamami. 🙂

  Leave a Reply