Ciekawostki

Rāmen

Rāmen (ラーメン) to chyba drugie po sushi najpopularniejsze japońskie danie. Receptura wywodzi się z Chin, ale Japończycy, jak to mają w zwyczaju, przekształcili ją nieco na swoją modłę.

Rāmen pojawił się w Japonii w XIX wieku. Głównym składnikiem jest pszenny makaron oraz rosół.  Pozostałe składniki zależą od rodzaju rāmenu – mogą to być warzywa, owoce morza, wodorosty czy wieprzowina. Rāmen przyprawia się najczęściej sosem sojowym. W Tokio kupić można także rāmen kan (らーめん缶), czyli rāmen w puszce sprzedawany w automatach.  Istnieje nawet deser wyglądem łudząco przypominający rāmen, o czym można przeczytać między innymi tutaj.

O popularności tego dania świadczyć może również fakt, że w Yokohamie w 1994 roku powstało Muzeum Rāmenu, w którym można zjeść wiele regionalnych odmian tego dania. Warto również zaznaczyć, że to właśnie rāmen stanowi pierwowzór tzw. dań błyskawicznych.

Dla zainteresowanych blog prawdziwego fana rāmenu. Polecamy!

 

Newsletter

1 Comment

  • Reply
    Coś na ząb w Japonii | Plan podróży
    24/04/2013 at 20:00

    […] w zależności od receptury. W Kyoto najlepsze serwują w Gogyo Yanaginobamba nishiki agaru. Tu trochę więcej o tej […]

  • Leave a Reply