Podróże

Tokio za friko

Mówi się, że Japonia jest droga, a Tokio to jedna z najdroższych metropolii świata. I, oczywiście, jest w tym dużo prawdy. Jednak i w samej stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni jest wiele atrakcji dostępnych za darmo. Albo za parę jenów lub „co łaska”. 🙂 Oto kilka naszych propozycji.

1. Świątynie

!imgp4616

Wiele tokijskich świątyń można odwiedzić za darmo w tym tak znane jak Meiji-jingū czy Sensō-ji. Tereny świątynne to świetne miejsca na spacer i relaks, wiele posiada ogrody (te często są już niestety płatne). Nie można zapomnieć także o festiwalach (matsuri), które organizowane są przez świątynie i są doskonałą okazją do zabawy oraz przyjrzenia się japońskim tradycjom z bliska.

2. Tereny Pałacu Cesarskiego (Kōkyo 皇居)

  !imgp4404

To chyba jedyne miejsce w Tokio, gdzie można odetchnąć – nie ma tu tłumów, a tereny okalające pałac są rozległe. Można wybrać się na wycieczkę po terenach pałacu. Wcześniej należy postarać się o wejściówkę, ponieważ konieczna jest zgoda Kunaichō (宮内庁), czyli Agencji Dworu Cesarskiego, na udział w wycieczce. Należy wypełnić specjalny druk (obecnie dostępna jest także opcja online), a następnie stawić się w określonym miejscu i czasie z otrzymanym pozwoleniem.Uczestnicy dzieleni są na grupy i rozpoczyna się spacer z przewodnikiem.

Miłośników biegania zainteresuje fakt, że tereny te są jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Tokio do uprawiania joggingu. Ponadto w weekendy można za darmo wypożyczyć rowery, którymi jednak wolno poruszać się jedynie po wyznaczonej trasie wokół terenów pałacowych (więcej informacji tutaj).

3. Targ rybny w Tsukiji (Tsukiji-shijō 築地市場)

!imgp5453

Ten powstały w 1923 roku targ to największy na świecie hurtowy targ rybny, który każdego roku przyciąga masę turystów. Można tu kupić wszystkie rodzaje ryb, a aukcje tuńczyków cieszą się ogromną popularnością. Targ zlokalizowany jest w centrum Tokio i dzieli się na dwie części: zewnętrzną, gdzie kupić można narzędzia kuchenne, wyposażenie restauracji itp., oraz wewnętrzną ze stoiskami rybnymi, owocami morza, aukcjami.

Od jakiegoś czasu obowiązują limity dziennie dla turystów chcących podziwiać aukcję tuńczyków. Każdego dnia może je zobaczyć 120 osób, a zapisy na dany dzień zaczynają się od 5 rano – nie ma możliwości zgłoszenia się drogą mejlową lub telefoniczną. Trzeba pamiętać również o odpowiednim stroju – na aukcję nie wpuszczane są między innymi osoby w klapkach czy butach na szpilkach.

Warto się pospieszyć z odwiedzeniem targu, ponieważ już w 2015 roku zmieni on swoją lokalizację.

   4. Sony Building (ソニービル)

 !imgp5650

To świetne miejsce dla miłośników elektroniki i gadżetów. Na kilku piętrach podziwiać można, a także wypróbować, najnowsze produkty marki Sony, zakupić je – także w sferze bezcłowej oraz posilić się w restauracji.

W części zwanej OPUS codziennie można podziwiać najnowsze osiągnięcia Sony w dziedzinie dźwięku i wizji, a także skorzystać z darmowego dostępu do Internetu. Ponadto odbywają się tutaj różne wydarzenia, a przed wejściem stoi ogromne akwarium, w którym podziwiać można najróżniejsze rybie okazy.

  5. The Tokyo Metropolitan Government Building (Tōkyō-to Chōsha 東京都庁舎)

!imgp5289

Punkty i wieże widokowe są popularne w Japonii i przyciągają turystów z całego świata. Jednym z takich miejsc są wieże zlokalizowanego w Shinjuku The Tokyo Metropolitan Government Building, czyli siedziby władz miasta Tokio.

Punkty widokowe umieszczone są w obu wieżach na  45 piętrze (na wysokości 202 metrów) i prowadzą na nie specjalne windy, które poruszają się jedynie między parterem a 45 piętrem. Wjazd jest darmowy, a punkty widokowe czynne są codzienne do godziny 23:00. Z góry roztacza się wspaniały widok, przy dobrej pogodzie można dojrzeć nawet Yokohamę i Fuji-san.

Poza wyżej wspomnianymi atrakcjami jest wiele innych rzeczy, które można zrobić lub odwiedzić w Tokio za darmo między innymi galerie, ogrody i parki czy muzea, np. Muzeum Reklamy ADMT, Muzeum Pasożytów czy Muzeum Piwa Yebisu. Warto wybrać się również na bezpłatne wycieczki, które organizowane są między innymi przez wolontariuszy z Tokyo Free Guide.

Dużo więcej informacji znaleźć można również tutaj. Polecamy!

Newsletter

No Comments

Leave a Reply